0838-040-X7R0-220K
Manufacturer Part Number:
0838-040-X7R0-220K
Manufacturer/Brand:
CTS Corporation
Part of Description:
CAP CER 22PF X7R RADIAL
Manufacturer :
CTS Corporation
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
22 pF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
0.250" (6.35mm)
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.280" Dia (7.11mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
0838 000 X5F0 101 K CTS Corporation 5,002 CAP CER 100PF X5F RADIAL
0838 000 X5F0 101 KLF CTS Corporation 7,999 CAP CER 100PF X5F RADIAL
0838 000 X5F0 121 K CTS Corporation 5,457 CAP CER 120PF X5F RADIAL
0838 000 X5F0 121 KLF CTS Corporation 7,004 CAP CER 120PF X5F RADIAL
0838 000 X5F0 151 K CTS Corporation 5,688 CAP CER 150PF X5F RADIAL
0838 000 X5F0 151 KLF CTS Corporation 9,928 CAP CER 150PF X5F RADIAL
0838 000 X5F0 471 K CTS Corporation 5,115 CAP CER 470PF X5F RADIAL
0838 000 X5F0 471 KLF CTS Corporation 8,144 CAP CER 470PF X5F RADIAL
0838 002 C0K0 109 B CTS Corporation 8,233 CAP CER 1PF C0K RADIAL
0838 002 C0K0 109 BLF CTS Corporation 6,916 CAP CER 1PF C0K RADIAL
0838 002 X7R0 151 K CTS Corporation 6,556 CAP CER 150PF X7R RADIAL
0838 002 X7R0 151 KLF CTS Corporation 7,319 CAP CER 150PF X7R RADIAL
0838 002 X7R0 471 K CTS Corporation 5,410 CAP CER 470PF X7R RADIAL
0838 002 X7R0 471 KLF CTS Corporation 8,077 CAP CER 470PF X7R RADIAL
0838 022 X5R0 471 K CTS Corporation 8,164 CAP CER 470PF X5R RADIAL