TCX371U050L1C
- Manufacturer Part Number:
- TCX371U050L1C
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP ALUM 370UF 50V AXIAL
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 370 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 216mOhm @ 120Hz
- Height - Seated (Max) :
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Axial, Can
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 1.43 A @ 2.4 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 1.25 A @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.875" Dia x 1.125" L (22.22mm x 28.58mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- -10%, +75%
- Voltage - Rated :
- 50 V