MDA3KP12A
- Manufacturer Part Number:
- MDA3KP12A
- Manufacturer/Brand:
- Microchip Technology
- Part of Description:
- UNI-DIRECTIONAL TVS_16L DIP
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- TVS Diodes
- Applications :
- General Purpose
- Bidirectional Channels :
- Capacitance @ Frequency :
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 150.6A
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- 16-SMD, Gull Wing
- Power - Peak Pulse :
- 3000W (3kW)
- Power Line Protection :
- No
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Type :
- Zener
- Unidirectional Channels :
- 1
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 13.3V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 19.9V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 12V