MA15KP100A
Manufacturer Part Number:
MA15KP100A
Manufacturer/Brand:
Microchip Technology
Part of Description:
TVS DIODE 100VWM 162VC DO204AR
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
TVS Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
93A
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AR, Axial
Power - Peak Pulse :
15000W (15kW)
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-204AR
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
162V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
100V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Littelfuse
    TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO214AC
  • Littelfuse
    TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AC
    TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AC
    TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AC
    TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AC
Related products
Part Manufacturer Stock Description
MA150 FLIR Extech 9,377 CLAMP METER, MINI, 200A AC/DC W/