SMDIC03150QA00MS00
- Manufacturer Part Number:
- SMDIC03150QA00MS00
- Manufacturer/Brand:
- WIMA
- Part of Description:
- CAP FILM 0.15UF 20% 63VDC 2220
- Manufacturer :
- WIMA
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 0.15 µF
- Dielectric Material :
- Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.150" (3.80mm)
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 140°C
- Package / Case :
- 2220 (5750 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 0.224" L x 0.201" W (5.70mm x 5.10mm)
- Termination :
- Solder Pads
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage Rating - AC :
- 40V
- Voltage Rating - DC :
- 63V