AFK226M2AF24B-F
- Manufacturer Part Number:
- AFK226M2AF24B-F
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- Automotive, Bypass, Decoupling
- Capacitance :
- 22 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 1.3Ohm @ 100kHz
- Height - Seated (Max) :
- 0.413" (10.50mm)
- Impedance :
- 1.3 Ohms
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Discontinued at Digi-Key
- Ratings :
- AEC-Q200
- Ripple Current @ High Frequency :
- 130 mA @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 97.5 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.315" Dia (8.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.327" L x 0.394" W (8.30mm x 10.00mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 100 V