SMQ160VS332M35X45T2
Manufacturer Part Number:
SMQ160VS332M35X45T2
Manufacturer/Brand:
United Chemi-Con
Part of Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 160V SNAP
Manufacturer :
United Chemi-Con
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
3300 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
1.772" (45.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Polarization :
Polar
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
8.625 A @ 50 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
5.75 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
160 V