VPR123U6R3N2L
- Manufacturer Part Number:
- VPR123U6R3N2L
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP ALUM 12000UF 6.3V RADIAL
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 12000 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 18mOhm @ 10kHz
- Height - Seated (Max) :
- 2.626" (66.70mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- 0.402" (10.20mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 6.364 A @ 10 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Size / Dimension :
- 1.000" Dia (25.40mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- -10%, +75%
- Voltage - Rated :
- 6.3 V