HV2220Y102JXMATHV
Manufacturer Part Number:
HV2220Y102JXMATHV
Manufacturer/Brand:
Vishay / Vitramon
Part of Description:
CAP CER 1000PF 5KV X7R 2220
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
High Voltage
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.106" (2.70mm)
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
5000V (5kV)