M85049/25-117Z
Manufacturer Part Number:
M85049/25-117Z
Manufacturer/Brand:
Amphenol Interconnect India
Part of Description:
CONN BACKSH W/CLMP SZ12 14 BLK
Manufacturer :
Amphenol Interconnect India
Product Category :
Backshells and Cable Clamps
Cable Exit :
180°
Cable Opening :
0.440" ~ 0.250" (11.18mm ~ 6.35mm)
Color :
Black
Diameter - Outside :
0.980" (24.90mm)
Features :
Clamp Screws
Ingress Protection :
Material :
Aluminum Alloy
Plating :
Zinc Cobalt
Primary Material :
Product Status :
Active
Shell Size - Insert :
12, 14
Shielding :
Shielded
Thread Size :
Type :
Backshell, Cable Clamp
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN BACKSHELL ADPT SZ17 E OLIVE
    CONN CABLE CLAMP SZ19 OLIVE
    CONN CABLE CLAMP SZ23 H SILVER
    CONN CAB CLAMP SZ22 1 5/16-18
    CONN CABLE CLAMP SZ21 OLIVE
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN BACKSH W/CLMP SZ13 3/4-20
    CONN BCKSH W/CLMP SZ8 1/2-20 -2A
  • Amphenol Industrial
    CONN CAB CLAMP SZ12SL-14S 3/4-20
    CONN BACKSH W/CLMP SZ11 5/8-24
Related products
Part Manufacturer Stock Description
M850-30 US-Lasers, Inc. 9,092 LASER DIODE 850NM 10.4MM DIA