LTKAK10-076C
- Manufacturer Part Number:
- LTKAK10-076C
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- TVS DIODE 76VWM 140VC SMTO-218
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- TVS Diodes
- Applications :
- General Purpose
- Bidirectional Channels :
- 1
- Capacitance @ Frequency :
- 6500pF @ 10kHz
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 10000A (10kA) (8/20µs)
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C (TJ)
- Package / Case :
- Nonstandard SMD
- Power - Peak Pulse :
- Power Line Protection :
- No
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- SMTO-218 Tab
- Type :
- Zener
- Unidirectional Channels :
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 85V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 140V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 76V