PWS2102150KG
- Manufacturer Part Number:
- PWS2102150KG
- Manufacturer/Brand:
- Nichicon
- Part of Description:
- CAP FILM 0.015UF 10% 1KVDC SCREW
- Stock Condition:
- 436
- Manufacturer :
- Nichicon
- Product Category :
- Film Capacitors
- Applications :
- High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
- Capacitance :
- 0.015 µF
- Dielectric Material :
- Polypropylene (PP), Metallized
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 1.772" (45.00mm)
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Rectangular Box
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Size / Dimension :
- 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
- Termination :
- Screw Terminals
- Tolerance :
- ±10%
- Voltage Rating - AC :
- 400V
- Voltage Rating - DC :
- 1000V (1kV)