EDT107M016S9LAA
- Manufacturer Part Number:
- EDT107M016S9LAA
- Manufacturer/Brand:
- KEMET
- Part of Description:
- CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
- Manufacturer :
- KEMET
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- Automotive
- Capacitance :
- 100 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 0.256" (6.50mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 125°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Ripple Current @ High Frequency :
- 107.143 mA @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 75 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.315" Dia (8.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 16 V