685AXZ050M
Manufacturer Part Number:
685AXZ050M
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V SMD
Manufacturer :
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Bypass, Decoupling
Capacitance :
6.8 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
29.256Ohm @ 120Hz
Height - Seated (Max) :
0.220" (5.60mm)
Impedance :
1.2 Ohms
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can - SMD
Polarization :
Polar
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
120 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
60 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Surface Mount Land Size :
0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 20.0MM