FKP2J004701D00JSC9
Manufacturer Part Number:
FKP2J004701D00JSC9
Manufacturer/Brand:
WIMA
Part of Description:
CAP FILM 470PF 5% 630VDC RAD
Manufacturer :
WIMA
Product Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
470 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
FKP202 Sanken Electric Co., Ltd. 9,053 MOSFET N-CH 200V 45A TO220