FKP2C016801D00JSSD
Manufacturer Part Number:
FKP2C016801D00JSSD
Part of Description:
CAP FILM 6800PF 5% 63VDC RAD
Capacitance :
6800 pF
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
FKP202 Sanken Electric Co., Ltd. 9,053 MOSFET N-CH 200V 45A TO220