FKP3J004702B00JSSD
Manufacturer Part Number:
FKP3J004702B00JSSD
Part of Description:
CAP FILM 470PF 5% 630VDC RAD
Capacitance :
470 pF
Height - Seated (Max) :
0.335" (8.50mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Size / Dimension :
0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
300V
Voltage Rating - DC :
630V