PBLC-3R8/20MA2
- Manufacturer Part Number:
- PBLC-3R8/20MA2
- Manufacturer/Brand:
- Tecate Group
- Part of Description:
- CAP LITH HYBRID 20F 20% 3.8V
- Stock Condition:
- 20
- Manufacturer :
- Tecate Group
- Product Category :
- Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
- Capacitance :
- 20 F
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 0.630" (16.00mm)
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 70°C
- Mounting Type :
- User Defined
- Operating Temperature :
- -15°C ~ 70°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.394" Dia (10.00mm)
- Termination :
- Wire Leads
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 3.8 V