SCAP,PBLS-3.66/16.2
Manufacturer Part Number:
SCAP,PBLS-3.66/16.2
Manufacturer/Brand:
Tecate Group
Part of Description:
CAP 3.66F -10% +20% 16.2V UCAP
Manufacturer :
Tecate Group
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
3.66 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
240mOhm
Height - Seated (Max) :
1.614" (41.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 65°C
Mounting Type :
User Defined
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Module, Wire Leads
Product Status :
Active
Size / Dimension :
3.110" L x 0.551" W (79.00mm x 14.00mm)
Termination :
Wire Leads with Connector
Tolerance :
-10%, +20%
Voltage - Rated :
16.2 V