SCAP,PBLS-9.33/8.1
Manufacturer Part Number:
SCAP,PBLS-9.33/8.1
Manufacturer/Brand:
Tecate Group
Part of Description:
CAP 9.33F -10% +20% 8.1V UCAP PK
Manufacturer :
Tecate Group
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
9.33 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
135mOhm
Height - Seated (Max) :
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 65°C
Mounting Type :
User Defined
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Module, Wire Leads
Product Status :
Active
Size / Dimension :
1.575" L x 0.551" W (40.00mm x 14.00mm)
Termination :
Wire Leads with Connector
Tolerance :
-10%, +20%
Voltage - Rated :
8.1 V