TPL-70/18X45F
Manufacturer Part Number:
TPL-70/18X45F
Manufacturer/Brand:
Tecate Group
Part of Description:
CAP 70F -10% +20% 2.7V T/H
Stock Condition:
706
Manufacturer :
Tecate Group
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
70 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
1.831" (46.50mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Obsolete
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-10%, +20%
Voltage - Rated :
2.7 V