PBLH-54R0/166SD
- Manufacturer Part Number:
- PBLH-54R0/166SD
- Manufacturer/Brand:
- Tecate Group
- Part of Description:
- SCAP,PBLH-500/18
- Stock Condition:
- 19
- Manufacturer :
- Tecate Group
- Product Category :
- Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
- Capacitance :
- 166 F
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 5mOhm
- Height - Seated (Max) :
- 2.835" (72.00mm)
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 1500 Hrs @ 65°C
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 65°C
- Package / Case :
- Module
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 18.543" L x 16.457" W (471.00mm x 418.00mm)
- Termination :
- Tolerance :
- Voltage - Rated :
- 54 V