TPLH-3R0/60WR18X40
Manufacturer Part Number:
TPLH-3R0/60WR18X40
Manufacturer/Brand:
Tecate Group
Part of Description:
CAP 60F 3.0V T/H
Stock Condition:
684
Manufacturer :
Tecate Group
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
60 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
12mOhm @ 1kHz
Height - Seated (Max) :
1.634" (41.50mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 65°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.709" Dia (18.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
3 V