HB1020-2R5505-R
- Manufacturer Part Number:
- HB1020-2R5505-R
- Manufacturer/Brand:
- Eaton-Electronics Division
- Part of Description:
- CAP 5F -10% +30% 2.5V T/H
- Manufacturer :
- Eaton-Electronics Division
- Product Category :
- Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
- Capacitance :
- 5 F
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 100mOhm @ 100Hz
- Height - Seated (Max) :
- 0.878" (22.30mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 70°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.413" Dia (10.50mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- -10%, +30%
- Voltage - Rated :
- 2.5 V