TV0820-3R0335-R
Manufacturer Part Number:
TV0820-3R0335-R
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
CAP 3.3F 3V .075 OHM
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
3.3 F
ESR (Equivalent Series Resistance) :
75mOhm
Height - Seated (Max) :
0.827" (21.00mm)
Lead Spacing :
0.138" (3.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 65°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 65°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.335" Dia (8.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-10%, +30%
Voltage - Rated :
3 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CB227-7 1/2
    CIR BRKR THERMAL 15A 24VDC PUSH
    CIR BRKR THERMAL 30A 24VDC PUSH