PB-5R0H474-R
Manufacturer Part Number:
PB-5R0H474-R
Manufacturer/Brand:
Eaton-Electronics Division
Part of Description:
CAP 470MF -20% +80% 5V T/H
Stock Condition:
208
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Capacitance :
470 mF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1Ohm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
0.354" (9.00mm)
Lead Spacing :
0.465" (11.80mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 70°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.571" L x 0.681" W (14.50mm x 17.30mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
-20%, +80%
Voltage - Rated :
5 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CB227-7 1/2
    CIR BRKR THERMAL 15A 24VDC PUSH
    CIR BRKR THERMAL 30A 24VDC PUSH