KVR-5R0V155-R
- Manufacturer Part Number:
- KVR-5R0V155-R
- Manufacturer/Brand:
- Eaton-Electronics Division
- Part of Description:
- SUPERCAPACITOR COIN 5V 1.5F VRT
- Stock Condition:
- 720
- Manufacturer :
- Eaton-Electronics Division
- Product Category :
- Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
- Capacitance :
- 1.5 F
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 30Ohm
- Height - Seated (Max) :
- 0.807" (20.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 1000 Hrs @ 70°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 70°C
- Package / Case :
- Axial, Can - Vertical
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.752" Dia (19.10mm)
- Termination :
- PC Pins
- Tolerance :
- -20%, +80%
- Voltage - Rated :
- 5 V