RXK222M1HBK-1836S
- Manufacturer Part Number:
- RXK222M1HBK-1836S
- Manufacturer/Brand:
- SURGE
- Part of Description:
- CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
- Manufacturer :
- SURGE
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- General Purpose
- Capacitance :
- 2200 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 1.476" (37.50mm)
- Impedance :
- 23 mOhms
- Lead Spacing :
- 0.295" (7.50mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 5000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Ripple Current @ High Frequency :
- 2.61 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 2.349 A @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.709" Dia (18.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 50 V