SR642C473KARTR1
Manufacturer Part Number:
SR642C473KARTR1
Manufacturer/Brand:
KYOCERA AVX
Part of Description:
CAP CER 0.047UF 200V X7R RADIAL
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.047 µF
Failure Rate :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.500" (12.70mm)
Lead Spacing :
0.200" (5.08mm)
Lead Style :
Straight
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.300" L x 0.150" W (7.62mm x 3.81mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
200V