TRF250-055T
- Manufacturer Part Number:
- TRF250-055T
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 60V 55MA RADIAL
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 55 mA
- Current - Max :
- 3 A
- Current - Trip (It) :
- 170 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.390" (9.90mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 15 Ohms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 35 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.228" Dia x 0.181" T (5.80mm x 4.60mm)
- Thickness (Max) :
- Time to Trip :
- 3.5 s
- Type :
- Polymeric
- Voltage - Max :
- 60V (250V Int)