30ST350U
Manufacturer Part Number:
30ST350U
Manufacturer/Brand:
Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 30V 3.5A STRAP
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
3.5 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
6.3 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
User Defined
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Strap
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
17 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
31 mOhms
Size / Dimension :
1.185" L x 0.522" W (30.10mm x 13.25mm)
Thickness (Max) :
0.043" (1.10mm)
Time to Trip :
3 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
30V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    COMPLETE 7P 24V/N COIL/60 LU 4.5
    CBL 5POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'
    CBL 7POS FMALE TO FMALE 14.76'