VZH471M1HTR-1616CS
- Manufacturer Part Number:
- VZH471M1HTR-1616CS
- Part of Description:
- CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD
- Stock Condition:
- 800
- Capacitance :
- 470 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 0.669" (17.00mm)
- Impedance :
- 73 mOhms
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 5000 Hrs @ 105°C
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Ripple Current @ High Frequency :
- 1 A @ 100 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- Size / Dimension :
- 0.630" Dia (16.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 50 V