RFS-50V471MJ8#5
Manufacturer Part Number:
RFS-50V471MJ8#5
Manufacturer/Brand:
Elna America
Part of Description:
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Stock Condition:
389
Manufacturer :
Elna America
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Audio
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
1.398" (35.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
1.21 A @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.630" Dia (16.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V