RFS-16V220ME3#5
Manufacturer Part Number:
RFS-16V220ME3#5
Manufacturer/Brand:
Elna America
Part of Description:
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL
Stock Condition:
1
Manufacturer :
Elna America
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Audio
Capacitance :
22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.079" (2.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
55 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
16 V