RFS-50V101MI5#5
Manufacturer Part Number:
RFS-50V101MI5#5
Manufacturer/Brand:
Elna America
Part of Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
Manufacturer :
Elna America
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
Audio
Capacitance :
100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Height - Seated (Max) :
0.787" (20.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp. :
1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can
Polarization :
Polar
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
380 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.492" Dia (12.50mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
50 V