0683G3150-11
- Manufacturer Part Number:
- 0683G3150-11
- Manufacturer/Brand:
- Bel Fuse, Inc.
- Part of Description:
- FUSE SLOW 125VDC 350VAC 3.15A
- Manufacturer :
- Bel Fuse, Inc.
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- CE, cURus
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 100A AC, 2kA DC
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 3.15 A
- Fuse Type :
- Cartridge, Ceramic
- Melting I²t :
- 16.9
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Cartridge, Non-Standard
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.183" Dia x 0.476" L (4.65mm x 12.10mm)
- Voltage Rating - AC :
- 350 V
- Voltage Rating - DC :
- 125 V