BK/GMA-3.5A
- Manufacturer Part Number:
- BK/GMA-3.5A
- Part of Description:
- FUSE GLASS 3.5A 125VAC 5X20MM
- Approval Agency :
- CCC, CSA, MITI, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 10kA
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 3.5 A
- Fuse Type :
- Cartridge, Glass
- Melting I²t :
- 13
- Package / Case :
- 5mm x 20mm
- Product Status :
- Obsolete
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- 125 V