043001.5WR
- Manufacturer Part Number:
- 043001.5WR
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE BRD MNT 1.5A 63VAC/VDC 1206
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 1.5 A
- Fuse Type :
- Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 90°C
- Package / Case :
- 1206 (3216 Metric)
- Product Status :
- Obsolete
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.125" L x 0.060" W x 0.045" H (3.18mm x 1.52mm x 1.14mm)
- Voltage Rating - AC :
- 63 V
- Voltage Rating - DC :
- 63 V