SH21B102K101CT
Manufacturer Part Number:
SH21B102K101CT
Manufacturer/Brand:
Walsin Technology
Part of Description:
CAP CER 1000PF 100V X7R 0805
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
1000 pF
Failure Rate :
Features :
Soft Termination
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness (Max) :
0.053" (1.35mm)
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
100V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
SH21 Interlight 6,552 Replacement for Sharp SH21 Repla
SH21-3,50 Altech Corporation 6,088 PCBPLUG 21P 350MM HORIZONTAL 11A
SH21-3,50-K Altech Corporation 5,361 PCBPLUG 21P 350MM HORIZONTAL 11A
SH21-3,81 Altech Corporation 6,611 PCBPLUG 21P 381MM HORIZONTAL 11A
SH21-3,81-K Altech Corporation 9,945 PCBPLUG 21P 381MM HORIZONTAL 11A