100SEV33M10X10.5
- Manufacturer Part Number:
- 100SEV33M10X10.5
- Manufacturer/Brand:
- Rubycon
- Part of Description:
- CAP ALUM 33UF 20% 100V SMD
- Manufacturer :
- Rubycon
- Product Category :
- Aluminum Electrolytic Capacitors
- Applications :
- Automotive
- Capacitance :
- 33 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- Height - Seated (Max) :
- 0.413" (10.50mm)
- Impedance :
- Lead Spacing :
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 85°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Polarization :
- Polar
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- AEC-Q200
- Ripple Current @ High Frequency :
- 255 mA @ 10 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 170 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.394" Dia (10.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 100 V