BK/GDC-80MA
- Manufacturer Part Number:
- BK/GDC-80MA
- Part of Description:
- FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM
- Approval Agency :
- cULus, IMQ
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 35A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 80 mA
- Fuse Type :
- Cartridge, Glass
- Package / Case :
- 5mm x 20mm
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V