BK/MDA-B-30-R
- Manufacturer Part Number:
- BK/MDA-B-30-R
- Manufacturer/Brand:
- Eaton-Electronics Division
- Part of Description:
- BUSS SMALL DIMENSION FUSE
- Manufacturer :
- Eaton-Electronics Division
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- CSA, UR
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 1.5kA AC, 10kA DC
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 30 A
- Fuse Type :
- Cartridge, Ceramic
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V
- Voltage Rating - DC :
- 125 V