827UVR2R5MFE
- Manufacturer Part Number:
- 827UVR2R5MFE
- Part of Description:
- CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V SMD
- Applications :
- Decoupling
- Capacitance :
- 820 µF
- ESR (Equivalent Series Resistance) :
- 12mOhm
- Features :
- Height - Seated (Max) :
- 0.413" (10.50mm)
- Lifetime @ Temp. :
- 2000 Hrs @ 105°C
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Package / Case :
- Radial, Can - SMD
- Ripple Current @ High Frequency :
- 4.21 A @ 120 kHz
- Ripple Current @ Low Frequency :
- 210.5 mA @ 120 Hz
- Size / Dimension :
- 0.315" Dia (8.00mm)
- Surface Mount Land Size :
- 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
- Tolerance :
- ±20%
- Voltage - Rated :
- 2.5 V