277ULR6R3MDY
Manufacturer Part Number:
277ULR6R3MDY
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Part of Description:
CAP ALUM POLY 270UF 20% 6.3V T/H
Manufacturer :
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
Decoupling
Capacitance :
270 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Impedance :
Lead Spacing :
0.079" (2.00mm)
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
3.7 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :
185 mA @ 120 Hz
Size / Dimension :
0.197" Dia (5.00mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
6.3 V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BATT LITH 3.7V 85MAH COIN 20.0MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 24.5MM
    BATTERY LITHIUM 3.7V COIN 20.0MM