S501-250-R
- Manufacturer Part Number:
- S501-250-R
- Manufacturer/Brand:
- Eaton-Electronics Division
- Part of Description:
- FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM
- Manufacturer :
- Eaton-Electronics Division
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- BSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 1.5kA
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 250 mA
- Fuse Type :
- Cartridge, Ceramic
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- 5mm x 20mm
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V