BK/GDA-250MA
- Manufacturer Part Number:
- BK/GDA-250MA
- Part of Description:
- FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM
- Approval Agency :
- CCC, CSA, IMQ, SEMKO, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 1.5kA
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 250 mA
- Fuse Type :
- Cartridge, Ceramic
- Package / Case :
- 5mm x 20mm
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V