MCAS020.V
- Manufacturer Part Number:
- MCAS020.V
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE AUTO 20A 32VDC 1 PC CARD
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 1kA
- Color :
- Blue
- Current Rating (Amps) :
- 20 A
- Fuse Type :
- Automotive
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Auto Link
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.421" L x 0.244" W x 0.689" H (10.70mm x 6.20mm x 17.50mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 32 V