0203.500URG
- Manufacturer Part Number:
- 0203.500URG
- Manufacturer/Brand:
- Littelfuse
- Part of Description:
- FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC 2SMD
- Manufacturer :
- Littelfuse
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 500 mA
- Fuse Type :
- Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2-SMD, Gull Wing
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.372" L x 0.250" W x 0.165" H (9.45mm x 6.35mm x 4.19mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V