B43456A9688M000
Manufacturer Part Number:
B43456A9688M000
Manufacturer/Brand:
EPCOS (TDK)
Part of Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW
Stock Condition:
72
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
6800 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm @ 100Hz
Height - Seated (Max) :
5.677" (144.20mm)
Impedance :
14 mOhms
Lead Spacing :
1.248" (31.70mm)
Lifetime @ Temp. :
12000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :
Polar
Product Status :
Not For New Designs
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
19 A @ 100 Hz
Size / Dimension :
3.028" Dia (76.90mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400 V