6SW180MX
Manufacturer Part Number:
6SW180MX
Manufacturer/Brand:
Rubycon
Part of Description:
CAP ALUM POLY 180UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum - Polymer Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9mOhm
Features :
Height - Seated (Max) :
0.114" (2.90mm)
Impedance :
Lead Spacing :
Lifetime @ Temp. :
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
2917 (7343 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Ripple Current @ High Frequency :
Ripple Current @ Low Frequency :
Size / Dimension :
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Surface Mount Land Size :
Tolerance :
±20%
Type :
Polymer
Voltage - Rated :
6.3 V